Друг Героя: як собаки лікують людей

Пережити фізичні і психологічні травми ветеранам АТО допомагають волонтери канадсько-українського проекту «Друг Героя» – люди і спеціально підготовлені собаки. А також чотирилапі реабілітологи працюють із дітьми з особливими потребами. Потужний зв’язок людини та собаки здатна вирішувати широкий спектр проблем. Як це впроваджують в Україні, розповіла координаторка проекту Ольга Смірнова.

3.08 1

Розкажіть, як з’явився “Друг Героя”?

Активісти у Канаді у зведеннях з нашого фронту побачили, що бійці забирають безпритульних собак додому або ж постійно переїжджають з ними з частини в частину. Цей зв’язок вирішили використати із реабілітаційною метою.
Саме тому вони звернулися до волонтерів-кінологів, які займалися пошуково-рятувальною службою в Україні. Нам запропонували готувати на їхній базі собак, які б допомагали ветеранам після фронту.
У Канаді живе Калина Кардаш – журналістка і дуже активна волонтерка. От вона, по суті, і є матір’ю цього проекту. Калина зробила все для того, аби ми запрацювали: запрошувала канадських кінологів, допомогла нам правильно долучитися до процесу. Завдяки цьому знайомству проект почав розвиватися.

У чому полягає робота проекту?

«Друг Героя» має два основні напрямки: підготовка службових собак для ветеранів АТО і каністерапевтична програма.

3.08 2

Що таке каністерапія?

Це один з різновидів тваринної терапії. У нашому випадку – лікування з допомогою собак. В Україні каністерапія не є достатньо розповсюдженою, тоді як в інших країнах це популярно. Під час спілкування собаки з людиною виробляється «гормон щастя». Якщо пес працює у команді з психологом, то це допомагає швидше налагодити контакт. Хлопці залюбки реагують, починають щось про себе розповідати. Це створює довірливу і доброзичливу атмосферу.

Тобто каністерапевт допомагає достукатися до людини?

Так, собака стає своєрідним містком між психологом і ветераном. А якщо ми говоримо про службових собак, то вони допомагають, власне, у лікуванні тим, хто має певний травматичний досвід і страждає на посттравматичний стресовий розлад. Свого часу це досліджували і американські, і канадські фахівці. Вони довели, що таке лікування має результат. Ми працюємо з каністерапевтами і в групах, і на індивідуальних заняттях з психологом. У нас траплялися випадки, коли собака ходив давати покази до прокуратури разом з хлопцями, яким було важко згадувати деталі того, що сталося. Про це попросили і психолог, і самі військові.
Окрім того, каністерапевти працюють ще з дітьми з особливими потребами. Вони беруть участь у реабілітаційних і виховних програмах, які фахівці складають окремо для кожної дитини. Ми працюємо, наприклад, з дітками у чернігівському навчально-реабілітаційному центрі №2, а в Києві – з громадськими організаціями «Бачити серцем» і «Родина» вже понад чотири роки.

3.08 3

Як собаки сприяють дітям з особливими потребами?

Це вимагає серйозних вмінь від кінолога і дуже високого рівня вишколу від собаки. Така робота спрямована на вирішення конкретної проблеми. Наприклад, з нашим каністерапевтом Рікі в інклюзивному дитячому таборі ми працювали з двома дітками одночасно: незрячою дівчинкою і хлопчиком, у якого була проблема з комунікацією. Він не хотів спілкуватися з дітьми і уникав контакту з дорослими.
Наприкінці сеансу ми провели вправу: потрібно було самостійно нагодувати собаку. Дівчинка вибрала посуд, а хлопчик відраховував необхідну кількість корму і складав у миску. Наприкінці ми сказали йому: «Ти можеш погодувати собаку». А він пішов до дівчинки і віддав мисочку, аби це зробила вона. Для нас то було показовим успіхом: дитина за власним бажанням почала комунікувати з іншими.

А що тоді робить службовий собака?

Це щось значно більше, ніж просто натренований пес чи так званий собака-компаньйон. Таких готують дуже довго. Протягом кількох років службові собаки опановують певні дії, спрямовані на лікування психічного здоров’я чи на полегшення фізичних труднощів.
Наприклад, пес вчиться відчувати, коли у ветерана стається флешбек (згадування ситуації, котра призвела до травми – авт.). Він перебуває поруч 24 години на добу, робить необхідні вправи, допомагає повернутися до нормального стану. Йдеться також про нічні жахи: собака розбудить, коли господарю сниться щось погане. Окрім того, він вміє ввімкнути світло, відчинити двері, якщо ветерану це не під силу. Саме через це кожного службового собаку навчають під конкретну людину.
Ми часто говоримо про те, що дуже важливим для ветерана є відчуття безпеки серед людей і комфортна комунікація у суспільстві. Службовий собака своєю присутністю забезпечує захищений простір, і ветеран почувається безпечно.

3.08 4

Хто і як тренує каністерапевтів і службових собак?

Детальна інформація про цих людей є у нас на сайті. Кожного службового собаку готують спеціально для конкретного ветерана. А до цього чотирилапий довго живе з людиною, яка його тренує. Лише на останньому етапі підготовки тварина пробує залишатися з ветераном. Після успішного проходження цього етапу, собаку передають людині назавжди.

Які є вимоги до породи?

Це не обов’язково мусить бути чистопородний собака. В проекті є і метиси, і бордер-колі, і німецький боксер. Не тільки золотисті ретривери, як усі звикли. Просто канадці, які започаткували цю ініціативу, розповіли, що найбільший відсоток собак, які можуть виконувати цю роботу, саме серед золотистих ретриверів і лабрадорів. Проте не варто думати, що усі представники цих порід здатні займатися каністерапією. До роботи допускають лише тих, хто пройшов тестування.
Ці випробування дуже важкі. Канадці підготували двох інструкторів, які можуть їх проводити. Щодо тестів – вони канадські, адаптовані для роботи в Україні. Якщо собака набирає прохідний бал, ми пропонуємо власнику приєднатися. Вже є близько 13 каністерапевтичних команд.
А службових собак нам або дарували, або ми їх за якісь кошти купили самі. У них теж окремі критерії відбору. Зараз у проекті є чотири таких собаки на різних стадіях підготовки – від початкової до завершальної.

А які вимоги до людей? Потрібно бути кінологом, чи мати знання з психології?

Звичайно. Для волонтерів проекту ми проводимо регулярні кінологічні заняття. Професійних кінологів є не так багато. Переважно це прості люди, собаки яких пройшли випробування. Ми навчаємо господарів. Їм допомагають наші інструктори. Ми також співпрацюємо із фахівцями, які займаються з дітьми. Нам часто організовують семінари, аби кінологи розуміли, що відбувається з людиною під час спілкування з каністерапевтом і як таким чином принести ще більше користі. З ветеранами ми працюємо із залученням психологів. Хоча б тому, що психологи самі цього хочуть. Це допомагає у їхній роботі.

Які виклики постають перед проектом?

Ми маємо дуже великі витрати на годування собак. Впоратись з цим допомагав і допомагає Кормотех. У певний момент це дуже підтримало наш проект, тому що ці проблеми здебільшого лягають на плечі кінологів. Кормотех також сприяє з різними матеріалами. Нас всіляко підтримують. Ми часто зустрічаємося на спеціалізованих конференціях. Завдяки цій співпраці ми знайшли багато добрих друзів, які зокрема займаються безпритульними тваринами. У нас вже з’явилося безліч нових ідей. Бо це дуже болюча тема, особливо щодо жорстокого поводження з тваринами. І це також треба вирішувати. За безпритульних тварин відповідальне суспільство.

«Друг Героя» завжди у пошуку нових друзів та підтримки. Детальну інформацію, як можна допомогти чи долучитися до проекту, ви знайдете на цьому сайті.

Ви можете залишити коментар
Всі коментарі проходять обов'язкову модерацію!


Оставить комментарий