Кінологи розповіли, як виховати елітну військову собаку

тренування цуценят для військової службиЗараз робота зі службовими собаками стає все більш актуальною в нашій країні, хоча досі мало хто знає, скільки часу, вміння та сил необхідно, щоб виховати елітного бійця.

Про те, хто з чотирилапих підходить для служби, як навчають службових собак і чого ні в якому разі не можна робити, розповів інструктор-кінолог Спортивно-дресирувального центру «Veska» (Одеса) Олексій Коваль. Скоро Центр приступить до дресирування чотирилапих «новобранців» Південного територіального управління Національної Гвардії України, які були подаровані військовим компанією «Кормотех» і самим центром «Veska».

Як вибирають собак для служби

Олексій розповідає, що вибрати службових собак з хорошим потенціалом можна ще в самому ранньому віці. Малята, яким трохи більше місяця, вже можуть пройти необхідне тестування. «Перевіряються рефлекси, також є спеціальна методика відбору цуценят за характером, – говорить кінолог. – Вибирають за робочими якостями – дивляться на рефлекси, інстинкти, як собака їсть, як вона грає, як веде себе в стресових ситуаціях, як ставиться до пострілів, хлопків, до дій щодо неї (собачку пощипують і так далі).

Ще важливо, як тварина поводиться в новому місці – це тест на адаптивні реакції. І ось тільки комплекс усіх цих тестів дозволяє відібрати ту тварину, яка буде служити. Відбір можна проводити вже в ранньому віці. Якщо собака їсть добре, то вона їсть добре і в місяць, якщо вона добре грається і в неї хороший добувних рефлекс, то він уже хороший і в маленькому віці».

Експерт поділився, що професіонали майже не помиляються при виборі службових собак в маленькому віці. Майже всі чотирилапі, яких відбирають для служби, стають професіоналами. Саме для того, щоб вибрати максимально відповідних цуценят, для служби окремо вибирають собак, яких навчать шукати вибухівку, тих, хто буде шукати наркотики і предметно для кожного виду завдань.

тренований собака Собак готують за допомогою … гри

Одних задатків для службового собаки, звичайно ж, не вистачає. Попереду у відібраних маляток рік або півтора роки тренувань. Є кілька видів службових собак, однак подаровані цуценята будуть вчитися шукати вибухівку. «Після навчання дуже важливо, щоб у собаки було гарне виховання і хороший послух, – розповідає Олексій Коваль. – Тому що собаки, яких ми будемо навчати, шукатимуть вибухівку. Собаки повинні будуть пояснити, повинні будуть показати, що знайшли щось, але тварина повинна сісти, або лягти, показати в сторону носом і зробити обгавкування. Але ні в якому разі не топтатися на цьому місці, не рити землю в місці закладки, не бігти на цю вибухівку, тому ми і говоримо про слухняність. Собака в змозі розрізнити до п’яти різних запахів – динаміту, пороху і так далі. Більше запахів ми намагаємося не вбивати їм в голову, бо тварини починають плутатися. Вони незамінні в такій роботі, адже зараз все більше і більше вибухівки роблять із пластику, тобто міношукачі не до кінця ефективні».

На відміну від стереотипів про те, що тренування вимотують тварин або не цікаві їм, виявляється, що собак вчать виконувати службові завдання завдяки грі та іграшкам. «Формується вміння шукати вибухівку на звичайному рефлексі полювання, – каже інструктор. – Береться іграшка, яка пахне завжди тротилом, наприклад. Цією іграшкою собачка з самого дитинства весь час грає, потім гра відбувається за допомогою помічника. Йому віддають цю іграшку, собака бачить, що іграшка у нього, помічник тікає, ховає іграшку, а собака її знаходить і далі грає з нею. І так теж якийсь час.

У цей час тварину вчать, так би мовити, обгавкувати місце, де лежить те, що вона шукає. Потім іграшку прибирають, і замість неї все те ж саме відбувається з імітованим вибуховим пакетом. Тварина знову знаходить по запаху цю так би мовити «закладку», обгавкує її і, як заохочення, отримує вже іншу іграшку. Це довгий і трудомісткий процес, там дуже і дуже багато роботи».

«Новобранці» – потомство європейських поліцейських

Виявляється, що абиякий собака не підійде для служби. Для цього є спеціальні породи тварин, причому, у гарного службового собаки повинен бути і хороший родовід. Батьки подарованих Нацгвардії цуценят служили навіть в бельгійській поліції.

«Вся кінологія ділиться на дві частини – це службові та собаки шоу-класу. Другі приємні нам естетично, вони можуть брати участь у конкурсах, виконувати завдання на виставках, але вони не такі витривалі, як спеціальні службові породи, – розповідає Олексій. – Перший же вид собак – це дуже стійка тварина, із стійкою нервовою системою, стійкими рефлексами, які підкріплюються з покоління в покоління. Собак робочого розведення дуже мало, адже тут дуже важливі предки, які теж вчилися, здавали нормативи, мають підтвердження цих нормативів. Предки всіх цуценят, яких ми передали, привезені з інших країн, де вони працювали в поліції, це не прості собаки, саме тому ми і вважаємо, що вони проявлять себе добре».

тренування собак кінологамиЦуценят вчитимуть лагідно

Вважається, що найбільш універсальна тварина – німецька вівчарка. За словами експерта, у цієї породи дуже міцна нервова система, а її універсальний характер дозволяє виховати будь-який вид службового собаки – від собаки-компаньйона або охоронного – до розшукового або пошуково-рятувального. «З бельгійськими вівчарками (малінуа) складніше, з них буде складніше зробити компаньйона, – говорить кінолог. – Ці собаки трохи холеричні, вони, так би мовити, азартні. У цієї породи дуже сильно розвинений добувний рефлекс: все, що біжить – це все здобич, яку потрібно наздогнати, а потім вже розбиратися. А ще до року з ними потрібно поводитися дуже-дуже лагідно і не ображати. Інакше, тварина може закритися і впасти в якісь крайнощі в поведінці».

У ці дні десятки спеціально навчених собак знаходяться на передовій, або захищають кордони нашої країни. Ці чотирилапі бійці своєю роботою щодня рятують людям життя, допомагають стежити за порядком і дотриманням закону. Переоцінити їх внесок у безпеку людей дуже складно, так само як не можна не відзначити їхню відданість.

Сьогодні спортивно-дресирувальний центр «Veska»  передасть одеським військовим п’ятого цуценяту. Вже скоро ми розповімо, як «новобранці» влаштувалися на новому місці і як проходить їхнє навчання.

Коментування на даний момент заборонено

Обсуждение закрыто.