Комісари Рекси: як у закарпатській поліції служать собаки

Чотирилапі на службі. 26-29 вересня в Ужгороді відбудеться Перший міжнародний відкритий чемпіонат Національної поліції України серед кінологів. Хто і як готується до змагань, як виховують службових песиків у Закарпатті і коли на допомогу приходить собака там, де не може зарадити людина, розповідає головний закарпатський кінолог Олександр Лазар.  

Він працює начальником кінологічного центру Головного управління Національної поліції у Закарпатській області . Очолює підрозділ вже шостий рік. За цей час вдалося чимало зробити для розвитку і популяризації кінологічної служби загалом.


P1150141

Дружба людини і собаки триває понад дві з половиною тисячі років. Це перша жива істота зі світу дикої природи, яка стала компаньйоном людини. Собака — надійний помічник. У більш як 100 країнах світу ці тварини несуть службу у різних структурах.

Службові собаки розшуковують злочинців, виявляють наркотики, вибухівку і зброю, рятують людей при снігових завалах і землетрусах, працюють охоронцями.  

Сьогодення диктує нові форми і методи боротьби зі злочинністю. Коли суспільство зіткнулося з наркоманією і тероризмом, у Закарпатській області теж виникла потреба готувати службових собак, які могли б не лише брати запаховий слід, а й шукати зброю чи вибухівку. Ще у 90-х роках в обласній міліції створили кінологічний центр. Його об’єкти є в Ужгороді і Мукачеві. Є службові собаки і у районах: у Міжгір’ї, Хусті і Виноградові. Бракує кінологів, тому у кінологічному центрі є відкриті вакансії. Мета центру — створити умови для того, аби службовий собака і кінолог були у кожному районному відділенні поліції. Це дозволить оперативніше розкривати злочини і економити пальне. Поки що собакам здебільшого доводиться їхати з Ужгорода чи Мукачева.  

Чотирилапих друзів виховують і спеціально навчають працівники кінологічного центру. Їх у близько 30. Є спеціальний кухар і штатний ветеринар. А службових собак — 33. Зараз тут також виховують двох цуценят. Здебільшого це німецькі вівчарки і лабрадори. Був і спанієль, але тепер собачка Ніка вже на пенсії. Вона спеціалізувалася на пошуку наркотичних речовин. Ще один службовий пенсіонер — ротвейлер Бой. Він знаходив вибухівку і зброю. Обидва ветерани мешкають у кінологічному центрі. Їх доглядають і забезпечують товаришам по службі гідну старість.  

Переважна більшість тварин належать кінологам. Службовець живе і працює з собакою і може забрати його з собою, якщо переходить до іншого підрозділу. Песиків утримують, годують і лікують у кінологічному центрі.   

До служби щенятка годують з віку двох місяців. З твариною багато бавляться, гуляють містом, соціалізують. Привчають до запахів і звуків. Важливим етапом у підготовці є розвиток апортувальних здібностей. Тоді собака може стати успішним у розшуку. Інтенсивна підготовка починається у п’ятимісячному віці. Тварину багато тренують на смузі перешкод і проходять загальний курс дресирування. Це базовий комплекс вправ, які повинен уміти виконувати службовий пес.

Служать собаки і до 9, і до 10 років, якщо вони фізично розвинені і не втрачають пошукових здібностей. До виходу на пенсію раніше може призвести хвороба. Коли тварина через вік втрачає інтерес до роботи, її поступово звільняють від несення служби.  

Гордістю Закарпатського кінологічного центру є «бабця» Саманта. Це лабрадор. Вона працює близько 8 років. Саме з її допомогою розкрили чимало тяжких злочинів: вбивств, пограбувань і зґвалтувань.

Ще є німецька вівчарка Альфа. Це розшукова собака. Минулого року на змаганнях у Мукачеві вона посіла 7 місце. Цьогоріч Альфа братиме участь у міжнародному чемпіонаті разом з її провідником Іваном Лишаничем. Вони виїжджають майже на усі вбивства і крадіжки від Ужгорода до Чопа. Іван працює з кількома собаками. З одним з вихованців він служив на блокпостах на сході у 2014-му.  

p_240181_1_slidertop2

А у грудні-січні кінологічна група з чотирьох собак з провідниками працювала у Маріуполі.

В АТО неодноразово бували вже 13 працівників. Цю місію кінологічний центр продовжує. Після змагань Закарпаття знову буде залучене до роботи на сході.

До чемпіонату також готуються дві молоді собаки — Келлі і Дейзі. З ними працюють Михайло Турін і Наталія Мацур. Собаки вже виїжджали на місця скоєння злочину і допомагали у пошуку зниклих безвісті.  

Службовий собака — це передусім чотирилапий друг і товариш в усіх напрямках. Насамперед у роботі. Однак важливу роль тварина виконує і з психологічної точки зору. Стаються різні моменти: як щось не складається, кінолог бере собаку, погладить, йде гуляти чи просто ляжуть разом на траву і все минає.

Одним з найстарших колег є Іван Добош. Він є учасником бойових дій в Косово, де був разом зі своїм службовим собакою. Тепер постійно їздить на схід, очолює групи. Допомагає місцевим правоохоронцям. Іван відповідає за кінологічний центр у Мукачеві. Зараз він готує Келлі і Дейзі до змагань.  

Минулоріч чемпіонат з багатоборства кінологів провели у Мукачеві. Тоді ж керівництво кінологічної служби Національної поліції України вирішило зробити змагання відкритими і вивести їх на міжнародний рівень.

Відтак вже зовсім скоро, 26-29 вересня Закарпаття прийматиме Перший міжнародний відкритий чемпіонат Національної поліції України серед кінологів. Однак залучають не лише поліцейських, а й інші структури, де є кінологічні служби. Це, зокрема, прикордонники, МНС, пеніціарна служба, Національна гвардія. Запросили учасників з 7 країн Європи: Молдови, Білорусі, Польщі, Словаччини, Румунії, Чехії та Угорщини.

До події готуються цілий рік. Зараз підготовка виходить на фінішну пряму. Кінологічні команди почнуть з’їжджатися 26 вересня. Однак деякі прибувають раніше — аби тварини встигли адаптуватися. До складу команди входить кінолог і його напарник — собака.  

Змагання відбуватимуться на футбольних полях комплексу «Камелот» у селі Кам’яниця неподалік Ужгорода.

Чемпіонат охоче підтримав «КЛУБ 4 ЛАПИ». Торгова марка виступила офіційним партнером змагань. Усім чотирилапим і їх товаришам по службі бажаємо успіхів! 


Цикл історій службових собак з Закарпаття читайте на блозі вже незабаром. 

Ви можете залишити коментар
Всі коментарі проходять обов'язкову модерацію!


Оставить комментарий