«Проблема не в собаках – проблема в людях». Як у Добропіллі рятують покинутих тварин

Рік 2005-й. У містечку Добропілля на Донеччині люди, які любов до чотирилапих доводять власними вчинками, об’єднуються у Товариство захисту тварин «Вірність». Організацію офіційно зареєструють лише 13 листопада 2011-го. Відсутність юридичного статусу до того дня не завадила найактивнішим робити усе, аби витягати собак і котів з пекла людської жорстокості. Вони лікували безпритульних тварин у ветеринарів за власні гроші і добровільні пожертви, працювали над благоустроєм міста, проводили уроки добра у школах, всіляко намагалися достукатися до міської влади.

А потім почалася війна.

…У 2015-му товариство «Вірність» прихистило понад 40 тварин з зони бойових дій. Це коти, собаки і навіть коні. Доводилося вивозити і породистих курочок. Допомагали як могли: лікували, годували, прилаштовували. Причому, разом із господарями.

І щоб чинити так по відношенню до тварин і людей, не потрібно бути якимось особливим. Достатньо розуміти, що безпритульні не є нічиїми. Навпаки це наша спільна відповідальність.

47197093

Мокрий ніс

Це добре ілюструють вчинки Вікторії. Вона стала однією з представників «Вірності», які перетворили на міні-притулок власний дім.

«Моє життя завжди було пов’язане з тваринами. Але я ніколи не думала, що матиму притулок. Раніше я мешкала у квартирі. А потім у нас з’явилися два добермани – Жуна і Жаміна – і ми обміняли своє житло на будинок», – розповідає Вікторія.

Згодом у неї оселилися ще кілька собак. Одного з них, Рекса, врятувала мама Вікторії. Песик мав шрами на шиї – імовірно, з нього хтось знущався. Поступово тварин більшало. Так у Добропіллі з’явився міні-притулок «Пес – мокрий ніс». Зараз у Вікторії мешкають 28 собак.

А разом у кількох активістів вдома живуть 62 хвостика. З них 12 у важкому стані. Старенькі. Хтось хворий на рак. Хтось має параліч. Вони живуть у своєрідному хоспісі. Цю міні-базу називають «доживалкою». Люди, які доглядають тяжкохворих собачок, не отримують зарплати. Вони тут не за гроші.

«Мої собаки мені з неба не впали. Кожен зі своєю історією. До «доживалки» взагалі дуже важко їздити. Неможливо зайти без сліз. Ми евтаназію не підтримуємо. Їх усіх доглядають. Вони там потихеньку згасають… Нам за утримання притулків ніхто не платить. Ми і не чекаємо усі маємо роботу, яку поєднуємо із порятунком і доглядом за тваринами. В організації зареєстровано понад 100 членів, але реально щось роблять близько десятьох. Решта – спостерігають і співчувають», – каже Вікторія.

Історій тут дійсно багато. Переважно сумних. Нещодавно прооперували собаку Ніку. У неї пухлина. Це вівчарка. Попередні господарі її викинули.

 «Там, де живе любов»

Окрім 62 собак, є ще 40 котів з котенятами мешканці притулку «Там, де живе любов». Усіх їх стерилізують. Серед вихованців притулку є хворенькі. Одна кішка не має очей. Її разом із котиком Маркізом привезли зі Слов’янська. Маркіза не стало… Ще є киця Мурка. Спинальниця. Волонтерка Олена знайшла її… дорогою до ветлікарні. У той день жінка несла до лікаря кішку Утку, якої вже немає. Хвору кішечку у тяжкому стані неподалік клініки бачили усі, хто туди йшов. День за днем. Включно із ветеринарами, які йшли на роботу. Не пройти повз змогла лише Олена. Зробили усе, що могли. Кішка не може вільно пересуватися сама. Змушена носити памперси. Вона одна з тих, кого називають «особливими тваринами».     

«Я намагаюся пояснити, що такими справами може займатися кожен, – наголошує Вікторія. – Будь-хто здатен рятувати тварин. Ми не збирачі – просимо пожертв лише на їжу. Прилаштовуваність дуже слабка. Піаримо мешканців наших притулків, наскільки можемо. За цей рік вдалося знайти дім для багатьох цуценят і кошенят. А дорослих тварин брати не хочуть».

Добропілля від слова «добро»

Чому вони займаються безпритульними тваринами? Кілька разів Вікторія повторює: «Вода камінь точить». Без взаємодії із місцевими чиновниками взагалі нічого не вдалося б. Нинішню владу називають своїми однодумцями. А цьогоріч запустили програму, яку помалу втілюють хіба у великих містах Відлов-Стерилізація-Відпуск. Почали наприкінці лютого. Продовжили – в кінці травня, і знову у вересні. Загалом простерилізували вже близько 90 собак і 50 котів. Невдовзі програму повторять знову.

«Проблема не в собаках – проблема в людях. Ми змогли зупинити відстрілювання і отруювання безпритульних тварин в місті. Стерилізація – це спосіб розірвати коло страждань. Робимо це власним коштом.  Є один лікар з Краснограда, який приїжджає із пересувною лабораторією. Влада посприяла із приміщенням і транспортом. Нам купили спеціальне спорядження для відлову – рушницю-шприцемет. Але ми його поки не використовували. Я завжди намагалася з собаками домовлятися…».

Цими людьми керує добро. І вони ним діляться не лише з тваринами, а й з людьми: для добропільських школярів волонтери-підлітки проводять уроки добра. Це просвітницька робота.

«У нас згуртована волонтерська команда школярів, які проводять уроки добра і беруть участь у рятувальних операціях. Усі ці діти виростуть Людьми. Вони точно у житті не образять ні стару людину, ні дитину. Ні кота, ні собаку».

s10108699

Активістам «Вірності» справді є чим пишатися. Вони змогли «протягнути» петицію, аби у їхньому місті котів визнали частиною екосистеми міста. Це сталося цьогоріч влітку. Міський голова підписав відповідний документ.

Поступово свідомість мешканців Добропілля щодо тварин змінюється. Раніше на зоозахисників писали скарги, а тепер все частіше на їхню адресу чути подяки. Вікторія розповідає про одного знайомого, який раніше ставився до чотирилапих доволі зневажливо. Аж раптом каже: «Моя мати забрала з вулиці щенят». Вікторія злякалася, що жінка заподіє їм лиха. А та навпаки – аби виходити. А  нещодавно трапилася із цим чоловіком історія: на його очах автомобіль збив безпритульну собаку. І він не проігнорував. Займається тепер лікуванням. У собаки важкі переломи двох лап. Волонтери збирають гроші на операцію. Чоловік носиться із нею, каже Вікторія, як із писаною торбою. І не просто носиться залишає собі. Назвав її Чарою…  


Фото: сайт Товариства захисту тварин «Вірність»

Ви можете залишити коментар
Всі коментарі проходять обов'язкову модерацію!


Оставить комментарий