Як навчити дитину правильно ставитись до тварин. Уроки гуманної освіти

В Україні продовжують пропагувати гуманне ставлення до тварин. Флагманом системного впровадження гуманної освіти через шкільну програму став Львів. У травні в усіх школах міста відбувся цикл спеціально розроблених уроків. А напередодні нового навчального року, 21, 22 і 30 серпня, такі заняття чекають на директорів і завучів. Що таке гуманна освіта, як його реалізують і чому це необхідно для українського суспільства, пояснює керівниця проекту «Маленький принц. Львів, що любить тварин» Катерина Ковалюк.  


 

Що взагалі означає «гуманна освіта»?

 

Насамперед це зміна світогляду. З егоцентричного до біоцентричного. Де людина не «пуп землі», а частина екосистеми.

Практично, це виховання співчуття та любові до живих істот. Тварин та людей. Дитині ми пояснюємо, що інші живі істоти теж мають потреби, почуття, права.

У хороших сім’ях цьому можуть навчити батьки. Передусім, власним прикладом. Хоча в Англії гуманності навчають усіх і в школі, і дошкільнят.

 

А в яких українських містах запроваджують гуманну освіту?

 

Все почалося багато років тому у Бродах. Сьогодні в Україні гуманною освітою займаються кілька організацій. Здебільшого вони базуються в Києві і роблять це факультативно. Заняття проводять у різних містах і у різних класах – від першого до одинадцятого.

Наш курс «Маленький принц. Львів, що любить тварин» – лише для семикласників. Системний та гармонізований з навчальною програмою. Дозволю собі сказати «сфокусований».

У Львові проект вже реалізують. Готуємося до запровадження у Києві, Миколаєві та, ймовірно, Дніпрі.

 

Це дуже потрібно! Хто ж і як саме розробив курс?

 

Ми затвердили теми, які хотіли висвітлити: взаємодія людей і тварин, потреби і добробут чотирилапих, жорстокість та безвідповідальність у ставленні до них.  

Експертка з львівського навчально-методичного центру освіти Валентина Олійник розробила методику з інтерактивними вправами на основі матеріалів, наданих онлайн-академією гуманної освіти, із залученням ветеринарів та зоопсихолога. Далі створили сучасний дизайн зошита і посібника для вчителя. Без цих інструментів курс був би менш успішним.

 

IMG_2935

 

А скільки уроків включає курс?

 

Чотири заняття у класі та одне виїзне на комунальне підприємство, що займається безпритульними тваринами.

 

Учням потрібно робити домашні завдання?

 

Так. Їх три: підготувати історію про свого або потенційного улюбленця, порахувати, скільки коштує повноцінне утримання песика і знайти контакти найближчої ветеринарної клініки.

 

IMG_2902

 

А чому курс орієнтований на школярів? Хто ж тоді навчить гуманного ставлення до тварин дорослих?

 

На дорослих, на жаль, вплинути важко. Бо це ж світогляд. І вчитись не кожен хоче. Плюс є хвости Радянського Союзу, де людину величали «вінцем природи».

Тут має значення законодавство та приклад інших, а також створення належної інфраструктури.

 

А чому працюють саме із семикласниками?

 

Факультатив – це додаткові години. Діти перевантажені, батьки пручаються. Ми розуміли, що нам потрібно знайти місце у програмі, затвердженій Міністерством освіти. І нам вдалося.

Методистка запропонувала предмет «Зоологія» для сьомих класів. Він передбачає висвітлення якраз потрібних нам тем.

 

IMG_2873

 

Щоб викладати це дітям, вчителі мають і самі навчитися. Хіба ні? Для педагогів теж проводять уроки?

 

Так. Вчитель – це половина справи. Ми так і зробили. 230 біологів – півроку, кожні вихідні ми проводили для них дводенний тренінг. Я з усіма ними тепер знайома.

А наприкінці місяця – 21, 22 і 30 серпня – зустрічатимемося з завучами та директорами. Школа має підтримувати гуманність.  

 

Чому проект називається саме «Маленький принц»? Це тому, що Екзюпері любив тварин?

 

Бо вислів «Ми відповідальні за тих, кого приручили» дуже гарно віддзеркалює суть.

Хоча один з директорів пропонував назвати проект «Черепашки-ніндзя».

 

Навіщо це компанії Кормотех?

 

Ми створюємо продукти харчування для чотирилапих. Кормотех напрочуд близький до власників собак і котів, переповнених притулків та комунальних підприємств. Ми бачимо симптоми та наслідки низької культури ставлення до тварин. І хочемо це змінити. У нас є можливість це робити, бо ми успішне підприємство. У цивілізованих суспільствах це норма.

Ви можете залишити коментар
Всі коментарі проходять обов'язкову модерацію!


Оставить комментарий